O sztuce wyznaczania celów napisano setki publikacji. Każdy z nas wie, że wystarczy do tego notes, długopis i… trochę fantazji. A co dzieje się później?

 

cele

 

Każde działanie, które podejmujemy powinno czemuś służyć. Aby je skutecznie zrealizować, potrzebujemy oprócz odpowiednich narzędzi, także motywacji. To ona wyzwala w nas siłę, determinację i samodyscyplinę.
Pozwól więc, że przedstawię Ci wyniki pewnego badania, opisanego w książce Briana Tracy ” Psychologia osiągnięć”: ” (…) W roku 1953 na Uniwersytecie Yale przeprowadzono bardzo słynne badanie. Zapytano absolwentów tej uczelni, czy mają wyraźnie spisane cele i plany na dalsze życie. Stwierdzono, że spisało je tylko 3% absolwentów. 13% miało cele ale niespisane. 83% nie miało żadnych celów. Po 20 latach stwierdzono, że te 3% ze spisanymi celami miało więcej pieniędzy od pozostałych 97% łącznie”.
To tylko jeden z dowodów na to, że cele warto mieć a co ważniejsze- warto je realizować.
Z pewnością zdarzyło Ci się pod wpływem znaczącej daty czy wydarzenia zapisać 10 najważniejszych celów swojego życia. Świetnie. A ile razy potem zaglądałeś do tego notatnika? Sprawdzałeś, ustalałeś plan działania i odhaczałeś te zrealizowane? A jak często przepisujesz te same cele z roku na rok?
Wspomniałam o dwóch niezbędnych czynnikach aby skutecznie realizować swoje cele. Mam nadzieję że powyższy przykład zmotywował Cię i przekonał, że warto to robić. Teraz skupmy się na narzędziach.
Jedną z powszechniejszych metod wyznaczania celów zarówno życiowych jak i zawodowych jest metoda zwana SMART. Zakłada ona że Twój cel powinien być:

 

S jak specyficzny. Cel musi być konkretny, wyrażony w sposób dokładny i konstruktywny.
M jak mierzalny. Określ parametry, po których osiągnięciu poznasz, że cel został osiągnięty
A jak ambitny. Cel powinien być wyzwaniem, zmuszającym Cię do większej aktywności.
R jak rzeczywisty. Wyznaczanie nierealnych celów często zniechęca i wpędza w frustrację, dlatego staraj się aby w sensie fizycznym, cel był dla Ciebie możliwy do zrealizowania.
T jak terminowy. Określ czas na jego wykonanie i wyznacz końcową datę. Dzięki temu osiągniesz wymagany stopień mobilizacji i determinacji.

A oto przykład:

” Do maja 2017 roku jestem właścicielem nowoczesnego warsztatu samochodowego. Obsługuję miesięcznie 50-ciu klientów, zatrudniam 5 mechaników i zarabiam miesięcznie 20 000 zł netto”

 

Dodatkowo, aby wyznaczyć określony cel, pomocne będą pytania:
1. CO?
Co chciałbym osiągnąć? O czym myślę, kiedy mówię o moim celu?
2. DLACZEGO?
Dlaczego chcę to zrobić? Co mi daje zrealizowanie mojego celu?
3. JAK?
Pomyśl, jakie konkretne działania musisz podjąć, aby zrealizować ten cel?

Na koniec, mam dla Ciebie jeszcze kilka wskazówek:

 

* Cele formułuj w sposób pozytywny. Nie używaj słowa “nie”
* Realizację głównego celu dziel na etapy. Dzięki temu po ukończeniu każdego z nich wzrośnie twoja motywacja
* Nagradzaj siebie za każdy sukces, to spowoduje pozytywne wzmocnienie i zdeterminuje Cię do dalszego działania.

Powodzenia!

0